KAJ SO ZOBNI VSADKI IN MOSTIČKI?
Zobna proteza oz. umetni zobje vam lahko pomagajo do nasmeha, ki ga boste želeli pokazati, vendar boste morda raje izbrali kakšno drugo možnost nadomestitve manjkajočega zobovja, odvisno od vaših potreb. Namesto zobne proteze se namreč lahko odločite za zobne vsadke ali mostičke. To je osebna preferenca, o kateri vam bo lahko zobozdravnik ponudil številne nasvete, preden boste dejansko sprejeli odločitev.
ZOBNI VSADKI
Zobni vsadki se pogosto uporabljajo pri nadomestitvi manjkajočih zob. Morda jih imate najraje, saj so naravnega videza in dajejo tudi tak občutek zaradi načina namestitve. Vsadki so izdelani iz kombinacije titana in drugih telesu prijaznih materialov ter prevzamejo obliko opor, ki jih zobozdravnik med kirurškim posegom namesti v zgornjo in spodnjo čeljust. Zobje so narejeni bodisi iz porcelana ali akrila.
Če razmišljate o zobnih vsadkih, vam bo lahko zobozdravnik podal točne informacije o tem, ali imate dovolj zdrave dlesni in ali je vaša čeljustna kost dovolj močna za namestitev opor, zato se le pogovorite z njim o vaših možnostih.
Upoštevati morate, da če se boste odločili za zobne vsadke, boste morda morali imeti več kirurških posegov. Vaš zobozdravnik vam lahko svetuje na vsakem koraku, da boste razumeli, kaj vse zajemajo posamezne faze posega.
KAJ PA MOSTIČKI?
Fiksni zobni mostički so izdelani iz kovine, keramike in porcelana ter se zacementirajo oz. pritrdijo na zanje predvidena mesta. Mostički zapolnjujejo vrzel z enim ali več manjkajočimi zobmi. Če razmišljate o namestitvi zobnega mostička, boste morda morali večkrat obiskati zobozdravnika, da vam bo lahko mostiček namestil in ga zacementiral takrat, ko boste popolnoma zadovoljni s tem, kako se prilega. Razmislite lahko tudi o odstranljivih mostičkih, zato se potem, ko zobozdravnik pregleda stanje vaših dlesni in preostalih zob, pogovorite o tem, katera vrsta mostičkov bi bila najprimernejša za vas.
Seveda, ko boste imeli enkrat nameščene zobne vsadke ali mostičke, priporočamo, da izoblikujete dobro rutino čiščenja, da bodo vaša usta vedno kar se da sveža.
Lahko se zgodi, da boste prejeli vse potrebne informacije o tem, kako je mogoče nadomestiti manjkajoče zobe z vsadki in mostički, a se boste na koncu vseeno odločili za protezo, ker bolj ustreza vašim potrebam. Ne glede na to, kako se boste odločili – to je vaša osebna preferenca – ste lahko pomirjeni, saj se boste zelo kmalu znova počutili kot prej.
KAKO JE IZDELANA ZOBNA PROTEZA?
Baza zobne proteze oponaša naravne dlesni in je izdelana iz skrbno obarvanega akrila, ki mu pravimo tudi polimetil metakrilat oz. PMMA. Vidne površine iz PMMA so visoko polirane, da so videti kar se da naravno, in pomagajo pri preprečevanju kopičenja bakterij na zobni protezi, da lahko le-ta ostane sveža in čista.
Zgornja zobna proteza običajno prekriva vaše ustno nebo, spodnja pa je v obliki črke U in tako vašemu jeziku zagotavlja dovolj prostora.
Obe protezi – tako zgornja kot spodnja – se opirata na dlesensko tkivo in s pomočjo učinka sukcije ostajata na svojem mestu. Pri zanesljivi pričvrstitvi zobne proteze na dlesni lahko pomaga tudi pričvrstilna krema, ki delcem hrane preprečuje, da bi vas dražili, če se ujamejo pod vašo protezo.
PRIVAJANJE NA ŽIVLJENJE Z ZOBNO PROTEZO
Morda bo trajalo nekaj časa, preden se navadite na svojo zobno protezo, vendar če se o tem pogovorite s svojim zobozdravnikom, boste lahko prišli do nasvetov o tem, kaj lahko pričakujete, da boste pomirjeni.
Uživanje hrane in govorjenje z zobno protezo je lahko sprva nekoliko težavno, vendar bodite pomirjeni, z malo vaje boste kmalu spet takšni kot prej.
Skušajte se držati temeljitega vsakodnevnega režima čiščenja zobne proteze, da jo ohranite v dobrem stanju. Dlesni lahko spočijete tako, da jo ponoči odstranite (razen če so vam svetovali drugače) in jo shranite na varno. S pravilnim shranjevanjem proteze prispevate k ohranjanju njenega videza.
Totalna zobna proteza lahko pozitivno vpliva na vaše življenje, vrne nasmeh na vaš obraz in vam pomaga, da se ponovno počutite kot prej.