KAKO LAHKO POPRAVIM SVOJO ZOBNO PROTEZO?
Življenjska doba zobne proteze je običajno od pet do deset let, vendar se lahko zgodi, da jo bo treba v tem času popraviti. Ne glede na to, ali je bila vaša zobna proteza poškodovana ali če se je zrahljala zaradi naravnih sprememb oblike obraza in čeljusti, je vedno najbolje, da se obrnete na svojega zobozdravnika, da se pogovorite o popravilu proteze, namesto da jo poskušate popraviti sami.
KAJ STORITI, ČE JE MOJA ZOBNA PROTEZA POTREBNA POPRAVILA?
Če se na vaši zobni protezi pojavijo poškodbe ali če se zrahlja, se skušajte čimprej dogovoriti za termin za popravilo. Možnosti popravila obsegajo obnovitev površine zobne proteze ali izdelavo nove baze:
- Pri obnovitvi površine zobne proteze gre za dodajanje akrilnega materiala na bazo, da se zagotovi udobnejše prileganje. Morda vam bodo morali znova odvzeti odtis, da se bo lahko vaša zobna proteza spet udobno prilegala vašim ustom.
- Tudi pri izdelavi nove baze so potrebni ponovni odtisi, a to je zato, ker bazo izdelajo na novo, da bi se kar najbolje prilegala.
SKRB ZA ZOBNO PROTEZO
Če izoblikujete dobro rutinsko nego zobne proteze, s tem pripomorete, da bo ostala v odličnem stanju. Tu je nekaj preprostih stvari, ki jih lahko naredite, da bo vaša proteza lepega videza in da se bo vedno dobro prilegala:
- Zobno protezo morate čistiti tako kot naravne zobe – zjutraj in zvečer – tako boste poskrbeli, da bo ostala lepega videza, vi pa se boste počutili kar najbolje.
- Pri vsakodnevnem rutinskem čiščenju uporabljajte ščetko z mehkimi vlakni in kakovostno sredstvo za čiščenje zobnih protez. Dobro bi bilo, da uporabljate specializirano zobno pasto za proteze, saj je njihova površina približno desetkrat mehkejša od površine naravnih zob, zato potrebuje specializirano nego. Poiščite zobno pasto za zobne proteze, ki je nežna do vaše proteze in ne vsebuje abrazivnih sestavin, ki jih je mogoče najti v nekaterih navadnih zobnih pastah.
- Zobno protezo zvečer vzemite iz ust in jo pravilno shranjujte ter svojim dlesnim privoščite počitek.
- Če zobno protezo čistite nad mehko brisačo ali posodo z vodo, lahko tako preprečite, da bi se zlomila, če vam slučajno pade iz rok.
- Razmislite o tem, da bi se z zobozdravnikom in njegovo ekipo dogovorili za redne preglede. Tako boste lahko poskrbeli za ustno higieno in pridobili vse potrebne nasvete glede nege zobne proteze – naloga vašega zobozdravnika je, da vas podpira in spremlja stanje vaše proteze.
- Bodite pozorni na spremembe v prileganju zobne proteze – če opazite, da se ne prilega več tako tesno kot nekoč, velja razmisliti o obisku zobozdravnika.
Kot vedno je preventiva boljša od zdravljenja, in če pravilno negujete svojo protezo, s tem zmanjšate tveganje, da bo morda kasneje potrebna popravila. Vendar če se vam zdi, da je poškodovana ali da se ne prilega več tako dobro kot prej, pravi nasvet in popravilo pomenita, da boste lahko pomirjeni, saj boste vedeli, da je znova v najboljšem možnem stanju.